ВКАЗІВКИ МИТРОПОЛИТА ЩОДО ЕПІДЕМІОЛОГІЧНОЇ СИТУАЦІЇ

«У зв’язку із поширенням у світі коронавірусу COVID-19 та проголошенням пандемії […], задля добра вірних Львівської Архиєпархії постановляю ввести в дію і зобов’язую виконувати на час тривання таких обставин:»

 1. Церква ніколи не припиняє своєї дії та свого служіння, однак у зв’язку з карантином чи іншими надзвичайними обставинами її духовне і церковне життя тимчасово може здійснюватися в іншій формі, ніж за нормальної ситуації. Попри це вірні мають законне право на молитву та здійснення спільнотних актів богопочитання. Оскільки, як це показує історія, не раз саме ревна і витривала молитва спільноти вірних спроваджувала на народ Боже благословення, Божу благодать, захист і порятунок.
 2. Обов’язком усіх є проявляти послух державі, зокрема, коли йдеться про дотримання справедливих законів і норм.
 3. У зустрічах при спілкуванні усі вірні повинні виявляти пошану один одному на безпечній відстані, встановленій відповідними приписами цивільної влади.
 4. В часі карантину існує обмеження з боку цивільної влади щодо зібрання певної кількості осіб, тому вірним слід віднестися до цього з розумінням. Окрім цього, необхідно дотримуватися відповідної дистанції між особами, які присутні у храмах, а при необхідності можна під час відправ стояти на церковному подвір’ї.
 5. Якщо людина захворіла чи відчуває у собі ознаки респіраторної інфекції або аналогічного захворювання, вона повинна залишатися вдома і зателефонувати до лікаря.
 6. В ситуації, яка склалася, можна тимчасово обмежити традиційні вияви вшанування святих ікон, статуй (фігур), розп’яття через дотик/прикладання/поцілунок, віддаючи шану поклоном (метанією).
 7. Особи з «групи ризику», зокрема люди старшого віку та діти, можуть залишатися вдома і брати участь в богослужінні за допомогою сучасних засобів зв’язку (телебачення, інтернет, радіо), або єднатися духовно через молитву з усією церковною спільнотою та читати (або слухати) Святе Письмо. Усіх інших вірних теж до цього можна закликати, хіба що за можливості можуть брати участь у Божественній Літургії.
 8. Якщо є така необхідність, вірні можуть використовувати під час богослужінь захисні медичні маски.
 9. Особи, які приступають до Святого Причастя, повинні стояти рівно, підняти голову, трохи похиливши назад, широко відкрити уста, устами ложечки не торкатися, не робити руками рухів, що можуть зачепити ложечку, і не цілувати чаші.
 10. Вірні, які через недугу змушені перебувати в лікарні чи залишатися вдома, можуть запрошувати священника для отримання Святих Таїнств. У цьому випадку вірним, які нездужають на якусь респіраторну інфекцію, слід приступати до Таїнства покаяння у захисній медичні масці.
 11. Вірним дозволено виконувати обов’язок щодо Великодньої Сповіді у часі після завершення загострення епідеміологічної ситуації.
 12. Священник, відвідуючи хворого, повинен дотримуватися базових правил гігієни і санітарних норм: перед відвідинами і після них чисто мити чи дезінфікувати руки, а при потребі також і ложечку, якою причащав хворого; обмежити до необхідного мінімуму дотики до хворого (наприклад при уділюванні Таїнства Єлеопомазання); не доторкатися власного обличчя чи слизових оболонок, не помивши перед тим ретельно рук тощо.
 13. Всі заплановані реколекції, місії, конференції, дитячі табори і т.п. переносяться на період після завершення загострення епідеміологічної ситуації чи надзвичайних обставин.
 14. Катехизація вірних може відбуватися за умови зібрання такої кількості осіб, щоб це не порушувало приписи, видані цивільною владою.
 15. Чин Парастасу і Похорону дозволено звершувати лише в сам день поховання померлого. Вірні під час поминальної процесії повинні дотримуватися відповідної дистанції, тоді як в помешканні померлого під час богослужіння може одночасно перебувати лише невелика кількість осіб.
 16. На Парастаси (Сорокоусти) і Панахиди вірним слід приносити упаковані в плівку хліби.
 17. Замість доземних поклонів можна застосовувати поясні (метанії).

Витяг із «Розпорядження у часі загострення епідеміологічних ситуацій» (Вих. ЛВ 20/461), даного Архиєпископом і Митрополит Львівським у Львові при Архикатедральному Соборі Святого Юра дня 18 березня 2020 року Божого.

Джерело: Офіційний сайт Львівської Архиєпархії УГКЦ